Яким чином повинно відбуватися оформлення права на розміщення наземних носіїв зовнішньої реклами приватної власності на об’єкті благоустрою комунальної власності?

 

Для оформлення права на розміщення наземних носіїв зовнішньої реклами повинно використовуватися договірне тимчасове використання частини об’єкту благоустрою.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» об'єктами благоустрою населених пунктів визнаються:

  1. території загального користування (парки, сквери, майдани, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, інші території загального користування);

  2. прибудинкові території;

  3. території будівель та споруд інженерного захисту територій;

  4. території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору;

  5. інші території в межах населеного пункту.

У свою чергу відповідно до пункту 4 частин першої статті 21 вказаного Закону засоби та обладнання зовнішньої реклами є елементами (частинами) об’єктів благоустрою.

З огляду на вказане вважаємо, що об’єкт благоустрою потрібно розглядати як окремий об’єкт права власності. Питання про землі або земельні ділянки під об’єктами благоустрою повинно вирішуватися саме під такими об’єктами як цілим, з урахуванням всіх його елементів як наявних так і можливих, у тому числі й засобами зовнішньої реклами незалежно від форми власності. Тобто питання оформлення земельної ділянки – це питання власника, балансоутримувача об’єкта благоустрою, а не власника його окремого елемента.

Для розміщення наземного засобу зовнішньої реклами приватної власності на об’єкті благоустрою комунальної власності відповідна особа повинна укласти з власником, балансоутримувачем договір на тимчасове користування місцем розташування засобів зовнішньої реклами на об’єкті благоустрою. І цього повинно бути достатньо з точки зору оформлення права. Також можна укласти договір про пайову участь в утриманні об’єкту благоустрою. Рекомендуємо передбачити порядок розміщення наземних носіїв зовнішньої реклами у правилах благоустрою населеного пункту.

Вказане не виключає в окремих випадках можливість укладення договору оренди земельної ділянки під наземними носіями зовнішньої реклами. Однак на нашу думку це поодинокі випадки, які не є типовими для населених пунктів. Крім того потрібно враховувати тимчасовий характер розміщення частини вказаних об’єктів. Вважаємо, що фрагментування цілісних земельних ділянок під об’єктами благоустрою у більшості випадків є нераціональним.

Посилання на офіційне джерело (сторінка 3)

м. Рівне, Центр надання адміністративних послуг, 2019